facebook

Porady

Studia dzienne czy zaoczne?

 
Co roku wielu maturzystów staje przed dylematem, jakie wybrać studia dzienne czy zaoczne?

W  świadomości osób kończących szkołę średnią, do niedawna funkcjonowało przekonanie, że studia dzienne są bardziej prestiżowe, aniżeli te w systemie zaocznym. Jednak statystyki udowadniają, że studia zaoczne staja się coraz bardziej popularne wśród absolwentów szkół średnich, chociażby ze względu na to, że można jednocześnie studiować i zdobywać doświadczenie zawodowe, co bardzo liczy się na dzisiejszym rynku pracy. Poniżej przedstawiamy zalety i wady tych dwóch trybów studiów.

Niewątpliwą zaletą studiów zaocznych jest możliwość studiowania i jednoczesnego zdobywania doświadczenia zawodowego, które nie ukrywajmy bardzo liczy się na rynku pracy. Często sytuacja materialna zmusza do studiowania zaocznie, nie od dziś wiadomo, że studia dzienne, choć bezpłatne, pociągają za sobą mnóstwo dodatkowych kosztów utrzymania:  dojazdy, akademik lub stancja, wyżywienie, książki, ksero itd.  Niewiele zaś osób może pozwolić sobie na nicnierobienie. Decydując się na studia dziennie trzeba liczyć się z tym, że często pogodzenie pracy i nauki  jest wręcz niemożliwe. Bardzo trudno jest pogodzić jednocześnie pracę z zajęciami na uczelni, zwłaszcza że  wykładowców najczęściej nie obchodzą usprawiedliwienia, a pracodawców powody nieobecności - Pracodawcy wymagają dyspozycyjności, na którą student niestety nie może sobie pozwolić . Napięty harmonogram studiów dziennych pozwala studentom „dorabiać” wieczorami lub w weekendy – innym źródłem pewnych dochodów są stypendia naukowe i socjalne.  Pod tym względem studia zaoczne dają studentom większe możliwości znalezienia pracy.

Uzyskanie dyplomu na popularnej uczelni po pięciu latach studiów dziennych, kiedyś miało  większy wpływ na znalezienie dobrze płatnej pracy, ba wręcz gwarantowało pewne posady. Czasy się jednak zmieniły i większość pracodawców stawia przede wszystkim na doświadczenie zawodowe, a nie na system w jakim kandydat ukończył studia, zresztą nawet na dyplomie nie ma takiej wzmianki.  Coraz częściej solidna praktyka jest o wiele ważniejsza od czystej teorii. Nawet część wykładowców  przyznaje, że studenci zaoczni mają z ich strony mniejszą kontrolę, a wiele rzeczy muszą przerabiać samodzielnie, dlatego też  ważne jest aby uczyć się systematycznie i nie zrobić sobie zbyt wielu zaległości. Na studiach dziennych wykładowcy przerabiają ze studentami duże partie materiału na wykładach, przez co są oni lepiej przygotowani do zaliczenia przedmiotu, ale też na egzaminie końcowym wymaga się od niech więcej, niż od osób studiujących zaocznie. Wydaje się zatem, że studia zaoczne mają bardzo dużo plusów. Niewątpliwie wymagają też od studentów większej samodyscypliny. Jednak dla wielu osób wciąż priorytetem pozostają studia dzienne.
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry