facebook

Aktualności

Praca jako nauczyciel - czy warto?

 

Nauczyciel to bardzo szerokie stanowisko pracy – począwszy od nauczyciela przedszkola, poprzez szkołę podstawową, ponadpodstawową, aż po nauczyciela akademickiego. Jednak wspólny element to praca z ludźmi i przekazywanie wiedzy. Warto przyjrzeć się, jakie są zalety i wady stanowiska pracy nauczyciela szkoły podstawowej.


 

Zalety pracy jako nauczyciel
Praca na stanowisku nauczyciela to ciągły kontakt z ludźmi: dziećmi, młodzieżą, innymi nauczycielami i rodzicami. Zwłaszcza kontakt z uczniami sprawia, że można czerpać od nich pozytywną energię. W zawodzie można się nieustannie rozwijać i uczyć. Stanowisko obejmuje karta nauczyciela, w związku z tym zdecydowaną zaletą wymienianą wszędzie jest sporo wolnego czasu, czyli wakacje, ferie i wolne weekendy oraz etat wynoszący tylko 18 godzin dydaktycznych.

Wady pracy na stanowisku nauczyciela

Czas pracy nauczyciela tylko z pozoru wygląda tak pięknie. W rzeczywistości obowiązuje tę grupę zawodową 40-godzinny czas pracy, w który oprócz godzin dydaktycznych wchodzi przygotowanie do zajęć, poprawa prac uczniów, konferencje czy opieka nad uczniami podczas wycieczek, czyli niewidoczna dla innych, lwia część pracy. Na dodatek nauczyciel przez kilka godzin dziennie musi pracować na najwyższych obrotach, prowadząc lekcje i dbając o bezpieczeństwo uczniów. Nauczyciele przytłoczeni są nieustannie rosnącą dokumentacją. Wakacje i ferie sprawiają, że pedagog w razie potrzeby nie może otrzymać wolnego dnia w innym terminie.

Jak zostać nauczycielem?

Wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych muszą ukończyć studia kierunkowe, z przygotowaniem pedagogicznym. Obecnie łączą one dwa kierunki np. biologię i chemię. Nauczyciele nieustannie się kształcą, kończą kursy i studia podyplomowe. Po zatrudnieniu przechodzą przez obowiązkową ścieżkę awansu zawodowego, po każdym stopniu zdając egzamin. Oferty pracy na stanowisku nauczyciela, zebrane z większości stron internetowych dostępne są na stronie www.amundio.pl lub www.jober.pl.

Zarobki nauczycieli
Na zarobki wpływa wiele czynników. Przede wszystkim zależą one od awansu zawodowego. Nauczyciel stażysta zaczyna od 2417 PLN brutto miesięcznie, a dyplomowany ma podstawę 3317 PLN brutto. Do tego bierze się pod uwagę również staż pracy oraz region zatrudnienia. Płatne są także godziny ponadwymiarowe, a ponadto dla nauczyciela jest dostępny pakiet socjalny.

Gdzie najlepiej pracować jako nauczyciel?
Szkoły podstawowe i pensje zatrudnionych w nich nauczycieli zależą od konkretnych gmin, którym podlegają. Widoczne są spore różnice, jeśli chodzi o regiony. Bogate samorządy bywają bardziej szczodre dla nauczycieli, biedne lub oszczędzające na edukacji gminy – znacznie mniej. Opłaca się więc być nauczycielem w stolicy (zobaczy oferty pracy w Warszawie) i innych bogatych regionach i tam realizować się w zawodzie.
 
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry