facebook

Porady

Jaką wybrać szkołę wyższą?

 
Jaką szkołę wybrać, by potem tego nie żałować?  Poniżej znajdziecie cenne rady i wskazówki.

Studia wyższe to jeden z najwspanialszych okresów w życiu człowieka. Niezależnie od tego, czy wybierzesz studia licencjackie, magisterskie, czy też dokształcać się będziesz, robiąc studia podyplomowe, na Twoje wyniki w nauce wpływa nie tylko poziom wykładowców, ale również dobra atmosfera na uczelni. Dlatego wybierając szkołę wyższą, warto zwrócić uwagę na jej zaplecze kulturalne i stopień zżycia się studentów oraz czy szkoła ma rozwinięty system stypendialny.

Należy zwrócić też szczególną uwagę aby uczelnia miała wpis w Rejestr Uczelni Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz aby posiadała pozytywną opinię państwowej Komisji Akredytacyjnej.  Istotnym czynnikiem przy wyborze uczelni jest także miejsce w rankingu szkół, dyplomy ukończenia renomowanych uczelni jak np. Politechniki Poznańskiej czy Uniwersytetu Jagiellońskiego są o wiele bardziej prestiżowe, aniżeli dyplomy niektórych szkół prywatnych. Pracodawcy stawiają coraz większe wymagania, sprawia to, że z każdym rokiem liczba studentów się powiększa. Warto więc wybrać uczelnię, która zapewni jak najwięcej atutów na starcie. Jeśli  więc Twoja przyszła uczelnia współpracuje z ośrodkami akademickimi w Europie i należy do organizacji międzynarodowych - Istnieje wtedy możliwość wymiany, podczas której poznajesz język, inną kulturę, nabywasz umiejętności swobodnej komunikacji z partnerami zagranicznymi.

Konkurencja na rynku pracy jest coraz silniejsza, dlatego też nie wystarczy już tylko dyplom ukończenia szkoły wyższej, liczy się także praktyka, znajomość obsługi komputera i przynajmniej jednego języka obcego. Przy wyborze szkoły warto tez popytać wśród znajomych,  być może Ci, którzy już się uczą, mogą coś wiedzieć o szkole, którą chcesz wybrać. Proponujemy również poszukać w Internecie - przejrzeć opinie na forach, odwiedzić stronę www danej uczelni. Oczywiście jeśli wiecie co chcecie w życiu robić, najlepiej pod tym kątem wybrać rodzaj szkoły, pamiętając, że podejmując decyzję należy koniecznie wziąć po uwagę swoje możliwości nauki i samo rozwoju.  Coraz więcej kierunków wprowadza studia dwustopniowe, dzieląc tok nauczania na studia licencjackie lub studia inżynierskie oraz studia magisterskie.  Student podwójnego toku ma możliwość zrobienia sobie przerwy w nauce między poszczególnymi stopniami i nie musi w tym celu ubiegać się o urlop dziekański. Na taką możliwość także warto zwrócić uwagę, podczas wyboru szkoły wyższej.  Studia licencjackie pozwolą Wam  wyćwiczyć umiejętności  przed ważniejszym egzaminem, jakim jest obrona pracy magisterskiej , a także o dwa lata szybciej podjąć studia podyplomowe na dowolnym kierunku. Posiadając już dyplom licencjata można na jego bazie robić dyplomy magistra na dwóch różnych kierunkach, kończąc tym samym podwójnym magistrem po pięciu latach nauki.

 
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry