facebook

Aktualności

Od humanisty do programisty – sprawdź, czy kariera w IT jest dla ciebie

 
W Polsce deficyt programistów jest ogromny, co oznacza, że to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w naszym kraju (i nie tylko tutaj). Szacuje się, że w 2020 roku w Unii Europejskiej i USA może zabraknąć aż miliona programistów. Nic dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi myśli o karierze właśnie w branży IT. Jak to zrobić?



Upewnij się, że programowanie to dobry wybór

Ciągle słyszysz wokół, że programiści nie muszą szukać pracy, bo sami rekruterzy dzwonią do nich i zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne. Dodatkowo dużo zarabiają, a robić to mogą z każdego miejsca na świecie. Brzmi jak wymarzona praca, prawda? Chociaż opowieści o niebotycznych zarobkach i świetnych warunkach do rozwoju mogą namieszać w głowie nawet najmocniej stąpającym po ziemi, trzeba pamiętać o najważniejszym – predyspozycjach. Specjaliści przekonują, że programować (w mniejszym lub większym stopniu) może nauczyć się każdy, nie wszyscy będą robić to z przyjemnością.

Jak zatem sprawdzić, czy programowanie jest dobrym wyborem? Warto zrobić sobie test predyspozycji, który dostępny jest w sieci lub poprosić o to doradcę zawodowego. Firmy z branży IT często organizują również warsztaty dla pasjonatów, które pozwalają odkryć w sobie potencjał. Istnieją także organizacje i stowarzyszenia dla osób interesujących się tematem, dlatego warto zapytać samych uczestników, często z kilku- lub kilkunastoletnim doświadczeniem, jak wygląda sama praca.

Przekonaj się, czy nadajesz się na programistę
Wspomnieliśmy o teście predyspozycji, ale warto również wiedzieć, jakie inne cechy są ważne w tym zawodzie. Jeśli chodzi o charakter, najbardziej ceni się:

  -  cierpliwość,
  -  umiejętność pracy w zespole,
  -  szczegółowość,
  -  ciekawość,
  -  głód wiedzy.

Istotne jest także logiczne myślenie, ponieważ bez tego niestety bardzo trudno wykonywać ten zawód. Nie chodzi tutaj o doskonałą wiedzę matematyczną (choć ta też może się przydać w zależności od tego, czym dokładnie się zajmuje), ale zauważanie pewnych zależności. Duża część pracy programisty to również rozwiązywanie problemów, dlatego ważna jest odpowiedzialność i zdolność przyznawania się do błędów. Branża ta rozwija się tak dynamicznie, że również ceni się chęć do samokształcenia oraz szybkie adaptowanie się do nowych warunków. Jeśli czujesz, że masz większość z tych cech, zacznij myśleć poważnie o karierze programisty.

Zapisz się na informatykę – studia jako początek drogi
Nie jest to jedyne wyjście, ale jedno z bardziej popularnych, ponieważ studia informatyczne przygotowują do pracy w branży IT, nie tylko do programowania. Jeśli więc student będzie chciał pracować np. jako tester oprogramowania czy administrator serwerów, nie ma z tym problemu. Należy wziąć pod uwagę, że są różne specjalności na tym kierunku, a programowanie może być jedną z nich.

Jak wybrać uczelnię?

Informatyka w Warszawie daje duże możliwości przede wszystkim ze względu na bardzo chłonny rynek pracy. Warto rozważyć również szkolenia, staże, praktyki i warsztaty w dużych firmach. Studia informatyczne w Warszawie oferuje wiele uczelni, nie tylko publiczne. Dobrze zastanowić się nad szkołą prywatną, ponieważ często mniejsze ośrodki skupiają się bardziej na praktyce, a właśnie tego brakuje wielu początkującym w branży IT. Przykładem są studia informatyczne AFiB Vistula w Warszawie, gdzie istnieje kilka specjalności, w tym np. projektowanie gier komputerowych czy technologie internetowe.

Jak najwięcej ćwicz i ucz się

Bycie dobrym programistą to wieloletnia nauka i ciężka praca. Jeżeli marzy ci się kariera w branży IT, nie będzie dla ciebie zaskoczeniem, że to trening czyni mistrza. Materiału do opanowania jest sporo, tak jak języków (oczywiście nie trzeba znać wszystkich). Jest to jednak dziedzina na tyle wymagająca, że trzeba niemal bez przerwy się kształcić. Jeśli więc nie są ci straszne godziny spędzone przed komputerem i nabywanie nowej wiedzy, branża IT jest dla ciebie.

 

Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry