facebook

Aktualności

Doktoraty wdrożeniowe na pięciu największych uczelniach we Wrocławiu

Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Medyczny – te wrocławskie uczelnie podpisały wczoraj porozumienie o doktoratach wdrożeniowych z jednym z największych polskich przedsiębiorstw – KGHM Polska Miedź S.A., a także z KGHM Cuprum CBR. Ramy nowo zawiązanej współpracy wyznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

20.07.2017|» czytaj dalej

Gowin: konsolidacja uczelni z korzyścią dla całego regionu lubuskiego

– Konsolidacja to jest dobre rozwiązanie, nie tylko dla Uniwersytetu Zielonogórskiego i PWSZ w Sulechowie, ale dla całego regionu. Uniwersytet jest sercem Województwa Lubuskiego. Dzisiaj to serce dozna wzmocnienia – mówił o konsolidacji dwóch lubuskich uczelni wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

17.07.2017|» czytaj dalej

15 mln zł od MNiSW na Polish Studies w Cambridge

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Cambridge będą rozwijać program studiów polskich działających na brytyjskiej uczelni. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 14 lipca. Centrum Studiów Polskich w Cambridge będzie finansowane ze specjalnej dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

14.07.2017|» czytaj dalej

NAWA przyjęta przez senat!

Umożliwienie powrotu polskim naukowcom do kraju, promocja polskiej nauki w świecie, a także zachęcenie do studiowania obcokrajowców w Polsce  – to  główne powody, dla których Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołuje NAW-ę, czyli Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, do życia. Ustawa o NAW-ie została przyjęta na 45. posiedzeniu senatu. Nowa agencja rozpocznie działalność od najbliższego roku akademickiego.

17.07.2017|» czytaj dalej

Program TopMinds, czyli jak odkryć młode talenty

40 mentorów przez 1000 godzin pracowało z czterdziestką wybitnych studentow i doktorantów nad zaplanowaniem ich badawczej ścieżki zawodowej – tak w liczbach wygląda program TopMinds. Podsumowanie pilotażowego projektu, który trwał 4 miesiące, odbyło się dziś w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

07.07.2017|» czytaj dalej

9,5 mln dla 63 najlepszych z najlepszych

Niemal 9,5 mln zł przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w ramach konkursu „Najlepsi z najlepszych 2.0”. Dzięki pieniądzom młodzi adepci nauki będą mogli zaistnieć na arenie międzynarodowej.

07.07.2017|» czytaj dalej

MNiSW przeznacza 20 mln zł dla praktykantów

Ponad 1,4 tys. praktykantów chce przyjąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy z Państwowymi Wyższymi Szkołami Zawodowymi. List intencyjny w sprawie programu praktyk zawodowych podpisali minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, a także przedstawiciel Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.

06.07.2017|» czytaj dalej

Rejestracja na Narodowy Kongres Nauki otwarta!

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Krakowskim Środowiskiem Akademickim zapraszają do udziału w Narodowym Kongresie Nauki, który odbędzie się w Krakowie w dniach 19-20 września 2017 roku.

06.07.2017|» czytaj dalej

Gowin: dzięki centrom Dioscuri przyciągniemy do Polski najlepszych naukowców ze świata

Dziesięć Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri powstanie przy polskich instytucjach naukowych w wyniku podpisania porozumienia między Narodowym Centrum Nauki a niemieckim Towarzystwem Maxa Plancka. Zawarcie umowy między dwiema organizacjami odbyło się 4 lipca na Wawelu, a wziął w nim udział wicepremier Jarosław Gowin.

04.07.2017|» czytaj dalej

Zobacz, co studiować, żeby dobrze zarabiać

Czy po historii sztuki naprawdę nie ma pracy? Ile zarabia absolwent informatyki i dlaczego nie należy się śmiać z socjologów? Odpowiedzi zna system monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) stworzony przez polskich naukowców we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od piątku licealiści i ich rodzice oraz wszyscy zainteresowani będą mogli przekonać się, co opłaca się studiować, żeby potem dobrze zarabiać. Wystarczy wejść na stronę ela.nauka.gov.pl.

30.06.2017|» czytaj dalej

Studenci Politechniki zaprojektują Mieszkania Plus. Rusza konkurs!

– Aktywne włączenie się uczelni w realizację programu Mieszkanie Plus to ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym – uważa Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 29 czerwca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ogłoszone zostały założenia konkursu dla studentów „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”.

29.06.2017|» czytaj dalej

Kazachstan: drugi szczyt ministrów nauki

Prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w MNiSW, wziął udział w drugim spotkaniu ministrów szkolnictwa wyższego i edukacji państw członkowskich UE i Azji Centralnej. Podczas szczytu przyjęto Deklarację Astańską. 

28.06.2017|» czytaj dalej

Już ponad 500 laureatów Diamentowego Grantu

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnął kolejny, szósty już konkurs w ramach programu Diamentowy Grant, powiększając tym samym grono jego laureatów do 520 osób.

28.06.2017|» czytaj dalej

Polska coraz bliżej członkostwa w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej

Prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w MNiSW, przedstawił wczoraj na sesji Rady Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) prezentację o potencjale nauki polskiej i perspektyw współpracy Polski z EMBL w dziedzinie biologii molekularnej. Prezentacja była dopełnieniem wniosku o członkostwo Polski w EMBL, który w kwietniu został skierowany przez ministra nauki do przewodniczącego rady EMBL. 

28.06.2017|» czytaj dalej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansuje nowy wydział UJ

Już niebawem dzięki wsparciu MNiSW, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzyma nową siedzibę. Jarosław Gowin przeznaczy na ten cel 40 mln zł.

27.06.2017|» czytaj dalej

Pierwsze Uniwersalia rozstrzygnięte!

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy niemal 12 milionów złotych na tłumaczenie dzieł polskiej i światowej humanistyki. Właśnie poznaliśmy wyniki pierwszych konkursów rozstrzygniętych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

28.06.2017|» czytaj dalej

Nowy podsekretarz stanu w MNiSW

Sebastian Skuza urodził się 8 kwietnia 1973 roku w Skarżysku-Kamiennej. Jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych. Od 20 lat związany z instytucjami publicznymi oraz instytucjami rynku finansowego. W swoim dorobku naukowym ma blisko 160 publikacji z zakresu instytucji finansowych i prawa finansowego.

23.06.2017|» czytaj dalej

Gowin: zwiększenie autonomii uczelni kluczowe w Ustawie 2.0.

– Owocem bezprecedensowych nie tylko w Polsce, ale także w Europie konsultacji prowadzonych ze środowiskiem akademickim są rozwiązania, które mają przemożny wpływ na projekt ustawy, nierzadko istotnie zmieniający sposób myślenia resortu nauki – powiedział podczas ostatniej konferencji programowej NKN wicepremier Jarosław Gowin.

21.06.2017|» czytaj dalej

Prof. Szumowski wręczył dyplomy stypendystom Programu Fulbrighta

– Staramy się przekształcić polskie uczelnie i sferę nauki w środowisko przyjazne innowacyjności. Miejsce, w którym międzynarodowe zespoły badawcze mogą zdobywać doświadczenie, wysokie kompetencje i wnosić istotny wkład w naukę o zasięgu globalnym – powiedział prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas wręczania dyplomów stypendystom Programu Fulbrighta.

14.06.2017|» czytaj dalej
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry