facebook

Aktualności

Nauczycielu, przygotuj z uczniami projekt badawczy i wygraj!

Nagrody finansowe, wycieczka do Warszawy i udział opiekunów w Letniej Szkole Prototypowania – takie korzyści przynieść może start w konkursie „Nauka dla Ciebie” organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centrum Nauki Kopernik. W projekcie udział wziąć mogą nauczyciele wraz z uczniami szkoły podstawowej lub drugiej klasy gimnazjum. Na rejestrację ekip czekamy do 11 czerwca.

22.05.2018|» czytaj dalej

TANGO - Wspólne przedsięwzięcie NCBR i NCN

Rusza kolejny konkurs TANGO. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, dzięki którym zwiększy się stopień praktycznego wykorzystania wyników badań podstawowych.

21.05.2018|» czytaj dalej

Pierwsza Noc Muzeów w MNiSW za nami!

Mobilne planetarium, okulary oszukujące zmysły czy człowiek-układanka – między innymi takie atrakcje przyciągnęły w ostatni weekend do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego setki osób. Resort nauki po raz pierwszy otworzył swoje drzwi podczas Nocy Muzeów.

21.05.2018|» czytaj dalej

O wolności, suwerenności i praworządności na Politechnice Gdańskiej

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. 18 czerwca na Politechnice Gdańskiej odbędzie się debata „Wolność – suwerenność – praworządność”.

21.05.2018|» czytaj dalej

Polacy razem z Chińczykami będą badać „starożytny” Wszechświat

Polska aparatura badawcza skonstruowana przez Centrum Badań Kosmicznych PAN znajdzie się na pokładzie chińskiej sondy kosmicznej, która w ramach misji Chang’E-4 wystartuje pod koniec maja. To efekt wizyty w Chinach wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który w 2016 r. prowadził rozmowy z Narodowym Centrum Nauk Kosmicznych Chińskiej Akademii Nauk.

21.05.2018|» czytaj dalej

Doktorant ze Śląska rzuca wyzwanie smogowi [DOKTORATY WDROŻENIOWE]

Smog. Podtruwa i zabija – nawet (jak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia) ponad czterdzieści tysięcy Polaków rocznie. To tylko zgony. A są przecież jeszcze choroby chroniczne takie jak astma. Polskie powietrze od lat jest najbardziej zanieczyszczone w Europie. Od lat również alarmuje o tym Najwyższa Izba Kontroli. Wyzwanie smogowi rzuca nie tylko rząd, ale również pewien doktorant ze Śląska.

18.05.2018|» czytaj dalej

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

To dobra wiadomość dla środowiska akademickiego - Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie zmieni nazwę na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. Podczas wspólnej konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin przekazał podpisane w tej sprawie rozporządzenie na ręce rektora uczelni, prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej.

17.05.2018|» czytaj dalej

Resort nauki na EKG 2018 – kto, gdzie, kiedy

Nowe spojrzenie na system edukacji, kształcenie zawodowe i polska droga do przemysłu 4.0 – między innymi te tematy poruszą przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W największej konferencji gospodarczej w tej części Europy wezmą udział wicepremier Jarosław Gowin, a także wiceministrowie – Piotr Dardziński i Piotr Müller.

15.05.2018|» czytaj dalej

POLONIA RESTITUTA ‒ Myśląc Ojczyzna…

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje projekt cyklu konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Przez dziesięć miesięcy, począwszy od marca 2018 r., na konferencjach naukowych służących pogłębieniu refleksji nad polską historią i teraźniejszością, spotykają się przedstawiciele świata nauki, polityki, duchowni, działacze organizacji kulturalnych i społecznych.

15.05.2018|» czytaj dalej

Noc Muzeów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Planetobus, Naukobus, interaktywne roboty SANBOT, zwiedzanie gmachu Ministerstwa, mapping ‒ to tylko niektóre z atrakcji, jakie z okazji przypadającej w tym roku 19 maja Nocy Muzeów przygotowało dla odwiedzających Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy aż do północy.

18.05.2018|» czytaj dalej

Konstytucja dla Nauki w Sejmie

W środę posłowie rozpoczną prace nad projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będącego efektem blisko dwóch lat konsultacji i dialogu ze środowiskiem akademickim. Uczestnicy debaty zgadzali się co do palącej potrzeby reformy. Projekt stawia sobie za cel uwolnienie potencjału polskiej nauki, podniesienie pozycji polskich uczelni w rankingach międzynarodowych i wzmocnienie badań naukowych polepszających jakość życia Polaków. Konstytucja dla Nauki to także podwyżki dla nauczycieli akademickich, wsparcie i wzmocnienie uczelni regionalnych, podniesienie jakości studiów i stworzenie nowego modelu kształcenia doktorantów – tzw. szkół doktorskich. To pierwsza tak szeroka reforma po 1989 r. – Konstytucja dla Nauki zastąpi cztery dotychczas obowiązujące ustawy. Dokonanie tak gruntownej reformy nie byłoby możliwe bez dodatkowego finansowania, dlatego przyszłoroczny budżet przeznaczony na szkolnictwo wyższe zostanie zwiększony o 700 mln złotych. Jedną z form wsparcia dla uczelni będzie także ogłoszona dzisiaj kolejna edycja konkursów NCBR na Zintegrowane Programy Uczelni.

09.05.2018|» czytaj dalej

Rzeczpospolita: Premier o Konstytucji dla Nauki w przeddzień pierwszego czytania w Sejmie

Na trwającym obecnie posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ‒ reformy uwalniającej potencjał polskiej nauki, poszerzającej autonomię uczelni, tworzącej nowy model kształcenia doktorantów i kariery naukowej; ustawy, która odchodzi od obowiązującego od wielu lat, źle pojętego ilościowego podejścia w nauce i dydaktyce, a skupia się na podwyższeniu jakości w tych dwóch obszarach.

08.05.2018|» czytaj dalej

Rusza aktualizacja Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej

Na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej zaznaczone są obecnie 53 ośrodki. To strategiczne miejsca dla rodzimej nauki – najlepsze laboratoria, centra i systemy informatyczne. Do 13 czerwca jednostki naukowe, konsorcja i uczelnie mają czas na złożenie kwestionariuszy ewaluacyjnych oraz wniosków o wpisanie nowych przedsięwzięć.

02.05.2018|» czytaj dalej

Współpraca naukowa ze stanem Wirginia

Ostatni tydzień kwietnia to dla resortu nauki rozwijanie kontaktów z naszym partnerem - Stanami Zjednoczonymi. W poprzednich dniach wicepremier Jarosław Gowin podpisał umowę o wzajemnej współpracy naukowo-technicznej, uczestniczył w otwarciu Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie i w spotkaniu na University of Texas MD Anderson Cancer Center, gdzie rozmawiał o możliwościach zacieśniania współpracy w sektorze biotechnologii. Czwartego dnia wizyty miała miejsce rozmowa przy okrągłym stole z członkami środowiska akademicko-biznesowego w Wirginii - stanu, który określa się mianem kolebki polskości w Ameryce. Delegacja, pod przewodnictwem wicepremiera Jarosława Gowina spotkała się m.in. z Polonią, władzami stanu i sekretarzem handlu Brianem Ball'em. Ministrowi towarzyszyli Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW i wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

27.04.2018|» czytaj dalej

Gowin: chcemy nawiązać współpracę ze stanem Wirginia

Polska chce nawiązać współpracę ze stanem Wirginia w Stanach Zjednoczonych, który ma silny przemysł, rozwinięte zaplecze badawcze oraz rozpoznawalne na mapie świata uniwersytety - powiedział w czwartek w stolicy tego stanu Richmond wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

27.04.2018|» czytaj dalej

Naukobus odwiedził Litwę

Wilno, Kowno, Niemenczyn, Soleczniki, Mejszagoła i Troki to miasta, do których podczas swojej pierwszej zagranicznej podróży zawitał Naukobus, czyli mobilna wystawa przygotowana przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naukobus wraz z Planetobusem, czyli mobilnym planetarium, realizują Społeczną Odpowiedzialność Nauki, czyli III filar przyjętej przez Jarosława Gowina strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kluczowym celem tej działalności jest promowanie nauki wśród dzieci i młodzieży z całej Polski, szczególnie tych z mniejszych miejscowości. Tym razem wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie promujemy naukę również wśród polskich dzieci na Litwie.

02.05.2018|» czytaj dalej

Dardziński: chcemy wzmacniać współpracę naukowo-biznesową ze stanem Wirginia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stan Wirginia w USA chcą wzmacniać współpracę uczelni, instytutów i firm innowacyjnych - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. W tym celu obie strony podpiszą list intencyjny.

26.04.2018|» czytaj dalej

Komunikat resortu nauki ws. serii przekłamań i nierzetelnych informacji opublikowanych w Gazecie Wyborczej

W związku z opublikowaniem na łamach Gazety Wyborczej serii artykułów zawierających przekłamania i nierzetelne informacje, dotyczące działalności Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, informuje się, że podjęte zostaną stosowne kroki prawne.

26.04.2018|» czytaj dalej

Gowin: chcemy współpracować z amerykańskimi lekarzami w zwalczaniu raka

Polska chce współpracować z onkologami z USA przy tworzeniu nowoczesnych leków na raka – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Houston.

26.04.2018|» czytaj dalej

Nowa umowa o współpracy naukowo-technicznej z USA

Nowe perspektywy dla polskich naukowców i uczelni – to efekt podpisanej w poniedziałek obustronnej umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

24.04.2018|» czytaj dalej
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry