facebook

Aktualności

Prezentacja projektu ustawy – transmisja

Zapraszamy na transmisję na żywo prezentacji projektu ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” w poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

19.01.2018|» czytaj dalej

Najciekawsi popularyzatorzy nauki 2017 nagrodzeni

Już po raz trzynasty redakcja serwisu Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyróżnili najciekawszych Popularyzatorów Nauki minionego roku. Nagroda główna trafiła do prof. Tadeusza Wibiga, fizyka wysokich energii, który – aby umożliwić dzieciom przeprowadzanie eksperymentów – dojeżdża do wiejskich szkół z własnym sprzętem. 

17.01.2018|» czytaj dalej

25 autorów najlepszych projektów na Mieszkanie Plus z nagrodami

25 młodych projektantów-wizjonerów zostało nagrodzonych w ramach konkursu ideowego „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”. To wspólna inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A. Dzięki niej, studenci zainteresowani architekturą i urbanistyką mieli okazję aktywnie włączyć się w realizację rządowego programu Mieszkanie Plus. 

16.01.2018|» czytaj dalej

Nowy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego

W poniedziałek 15 stycznia 2018 roku prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina, powołał dyrektora Biura Ministra Piotra Müllera na podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

15.01.2018|» czytaj dalej

Medaliści olimpiad przedmiotowych w resorcie nauki!

Dwudziestu czterech medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych odwiedziło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Studiując lub myśląc o wyborze studiów, macie przed sobą wiele dróg, wiele możliwości, drzwi najlepszych światowych uczelni stoją przed Wami otworem. Chcę Was jednak zaprosić do współtworzenia silnych polskich uniwersytetów – powiedział podczas wręczania listów gratulacyjnym wicepremier Jarosław Gowin.

10.01.2018|» czytaj dalej

Ruszyła budowa nowego budynku dla Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH!

13 mln zł – tyle wyniosła dotacja celowa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazana Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Budowa nowego budynku dla Wydziału Informatyki, Elektroniki  i Telekomunikacji wpłynie na jakość i poprawi warunki kształcenia na uczelni.

12.01.2018|» czytaj dalej

2,2 mld zł na nowoczesne bezemisyjne autobusy dla polskich miast

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisały dziś w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego umowę umożliwiającą finansowanie zakupu autobusów nowej generacji dla polskich miast uczestniczących w programie "Bezemisyjny transport publiczny".

29.12.2017|» czytaj dalej

Sieć Badawcza: Łukasiewicz coraz bliżej!

Projekt ustawy reformującej instytuty badawcze został dziś przyjęty przez Radę Ministrów. Głównym celem Sieci Badawczej: Łukasiewicz jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych. 

29.12.2017|» czytaj dalej

Instytut Biotechnologii Medycznej, czyli szansa na polskie leki

Dodatkowe pół miliarda złotych zostanie zainwestowane w stworzenie Instytutu Biotechnologii Medycznej, dzięki któremu Polska ma szansę stać się wiodącym rynkiem farmakologiczno-medycznym na świecie. Koncepcję instytutu w obecności premiera Mateusza Morawieckiego przedstawił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

27.12.2017|» czytaj dalej

Nowe zasady korzystania z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

Nowe zasady korzystania z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów będą miały zastosowanie między innymi do przychodów z tytułu działalności badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej.

21.12.2017|» czytaj dalej

Powstał kolejny związek uczelni w Polsce

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, UMCS i Politechnika Lubelska – te trzy szkoły wyższe zainicjowały w lipcu powstanie Związku Uczelni Lubelskich (ZUL). Dzisiaj wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego wyraził zgodę na utworzenie nowego ciała.

18.12.2017|» czytaj dalej

Studia dualne – czyli jak połączyć edukację akademicką z praktycznym doświadczeniem zawodowym

Studenci będą kształcić się zarówno na uczelni, jak i u pracodawcy, zdobywając wiedzę akademicką  oraz praktyczne umiejętności. Właśnie tak wyglądać będą studia dualne – realizowane w ramach działań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Jarosław Gowin ogłosił właśnie konkursu, którego budżet wyniesie 100 mln złotych.

19.12.2017|» czytaj dalej

723 stypendystów ministra nauki!

645 studentów i 78 doktorantów otrzyma stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia. W tym roku akademickim studenci otrzymają wsparcie w wysokości 15 tys. zł, a doktoranci –  25 tys. złotych.

14.12.2017|» czytaj dalej

1 mld złotych na wsparcie innowacji technologicznych

Minister Jarosław Gowin ogłosił dziś wyniki konkursu BRIdge Alfa, który wyłonił autorów najbardziej innowacyjnych projektów technologicznych na polskim rynku. Tegoroczni laureaci otrzymają łącznie prawie miliard złotych na rozwój swoich pomysłów. To największy budżet w historii konkursu. 

13.12.2017|» czytaj dalej

Laury dla naukowców i dydaktyków – Nagrody Ministra Nauki 2017 rozdane

– Patrząc na nagrodzonych, wiem, że polska nauka ma się coraz lepiej, a polscy akademicy osiągnęli poziom światowy – powiedział wicepremier Jarosław Gowin na uroczystości rozdania nagród ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

13.12.2017|» czytaj dalej

Minister Aleksander Bobko: coraz więcej Chińczyków studiuje na polskich uczelniach

– Wymiana doświadczeń między Polską a Chinami na płaszczyźnie edukacyjnej, naukowej i gospodarczej, również dotyczącej rozwoju technologicznego, daje możliwość intensyfikacji współpracy międzynarodowej – mówił wiceminister Aleksander Bobko na otwarciu Międzynarodowego Tygodnia Nauki i Technologii w Chinach. – Już widzimy efekty tego procesu: młodzi Chińczycy coraz chętniej decydują się na podjęcie studiów w Polsce – dodał.

08.12.2017|» czytaj dalej

Najwybitniejsi polscy naukowcy uhonorowani nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

Szeroko znani w międzynarodowym środowisku akademickim , posiadający wybitny dorobek naukowy, promujący rodzime badania i wnoszący szczególny wkład w rozwój współczesnego świata. Tak opisać można laureatów tegorocznych nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Nagrody  FNP wręczono już po raz 26.

07.12.2017|» czytaj dalej

LIDER: 35 młodych naukowców z 40 mln złotych

– Zgłoszone przez laureatów programu LIDER projekty to doskonały dowód na to, że młodzi polscy naukowcy mają wiedzę, umiejętności oraz chęć zmieniania otaczającego nas świat – mówił minister Jarosław Gowin, ogłaszając wyniki VIII edycji programu LIDER, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencję wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W wydarzeniu wziął udział również podsekretarz stanu w MNiSW Piotr Dardziński.

08.12.2017|» czytaj dalej

Międzynarodowa konferencja PAN we współpracy z MNiSW i Ministerstwem Środowiska

W poniedziałek w siedzibie PAN odbyła się konferencja "Managing bark beetle outbreak in Białowieża Primeval Forest" poświęcona Puszczy Białowieskiej i analizie zasadności prowadzenia zabiegów sanitarnych na chronionych obszarach leśnych.

05.12.2017|» czytaj dalej

357 mln zł dla największych polskich uczelni

357 mln zł dofinansowania – taką sumę otrzyma 10 projektów nagrodzonych ramach III ścieżki w konkursie Zintegrowane Programy Uczelni. Minister Jarosław Gowin ogłosił dzisiaj wyniki konkursu dla szkół wyższych organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

04.12.2017|» czytaj dalej
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry